|
"Dom nad rozlewiskiem" - Małgorzata Kalicińska
Bohaterka powieści znajduje się na zakręcie, a dotychczasowe życie, gdy się nad nim głębiej zastanowić, to... Małgorzata właśnie na chwilę przestała biec i zaczęła zastanawiać się nad swoim życiem. Co dalej, po utracie pracy w prestiżowej agencji reklamowej? Co dalej, gdy z Konradem już nic jej od dawna nie łączy? Co dalej, gdy wiele spraw od lat odkładanych na później trzeba wreszcie wyjaśnić? Co dalej?
Małgorzata ucieka z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje..., tak poznaje swoją matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie.
Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość - trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na zapas, o zrobieniu przetworów na zimę. O miłości.
Wspaniała, pełna ciepła i życiowej mądrości opowieść o drodze, którą trzeba przebyć, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.
"Nikt nie może wziąć urlopu od siebie samego. Dokądkolwiek by wyjechał. Nikt też nie może uciec od samego siebie, gdziekolwiek by uciekł. Ale mamy wybór: zawsze jest dobry czas, by szukać siebie. Najlepiej z dala od konformizmu, snobizmu, hipokryzji i wszystkich takich rzeczy, którymi wartościowi ludzie się brzydzą. O tym jest ta książka" -
Urszula Sipińska autorka "Hodowców lalek"
„ Alchemik” - Paulo Coelho otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasem zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym by stawić czoło wszelkim przeszkodom. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza, jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki by dotrzeć do samego siebie.
Alchemia Paula Coelho to tajemna wiedza o prawdzie i jej dwu obliczach. Autor burzy wszelki bariery bojaźni, które powstrzymują strumień naszych pragnień. Potrzeba „Alchemika” i jego światowy rozgłos są oczywiste, albowiem lektura książki przemienia w złoto nawet najbardziej zaśniedziałe sprężyny ludzkich marzeń.
Zachęcam gorąco do lektury.
"Jedenaście minut" - Paulo Coelho
Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką. Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. "Jedenaście minut" to współczesna baśń dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. "Jedenaście minut" to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak zakłamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.
"Moje życie z Mozartem" + CD MOZART - Eric-Emmanuel Schmitt
Być może najbardziej osobista z książek Schmitta.
Listy do Mozarta układają się w rodzaj autobiografii pisarza; są zapisem jego młodzieńczych fascynacji oraz artystycznych wyborów. To opowieść o muzyce, miłości, roaczarowaniach, ale też chwilach olśnień, radości i sukcesów. Autor odsłania w niej nieco ze swojej prywatności i dzieli się z czytelnikami ulubioną muzyką - sam wybrał fragmenty utworów, które znalazły się na płycie.
"Inteligencja emocjonalna. Sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami" - Daniel Goleman
Książka ta, burząc dotychczasowe poglądy, ponownie definiuje, co to znaczy być zdolnym. "Inteligencja emocjonalna" - żywo dyskutowana na całym świecie najnowsza książka Daniela Golemana - przynosi odpowiedź na nieustannie nurtujące nas pytanie, jak to się dzieje, że zdolni uczniowie stają się zaledwie przeciętnymi pracownikami, albo że osoby o wysokim ilorazie inteligencji nieraz z trudem radzą sobie w życiu. Jeśli nawet pytanie to wydaje się banalne, to odpowiedź - którą dokumentują najnowsze badania naukowe - obala dotychczasowe poglądy na rolę intelektu w odniesieniu sukcesu życiowego. Zależy on bowiem w głównym stopniu od samoświadomości, tj. od kontrolowania własnych emocji, zapału i wytrwałości w dążeniu do celu, a także od zdolności do empatii i umiejetności zachowań społecznych. Czyli - jak to określa autor - od współczynnika inteligencji emocjonalnej.
Inteligencja emocjonalna nie jest cechą wrodzoną. Książka wskazuje, kiedy i jakimi metodami można ją kształtować w dzieciach, aby zapewnić im jak najwłaściwsze wykorzystanie wrodzonych zdolności w uzyskaniu sukcesu w życiu.
| |